Zdravstvo

Dom zdravlja

Prvi podaci o rožajskom zdrastvu datiraju početkom XX vijeka. Tek po završetku drugog svjetskog rata počinje da se razvija savremeni oblik organizovane medicinske zaštite. 1962 god. izgradjena je zgrada Zdrastvene stanice i otvoreni prvi stacionari. Dom zdravlja postoji preko četrdeset godina i izrastao je u uglednu zdrastvenu instituciju s tradicijom a organizovan je na primarnom i sekundarnom nivou. Arhitetonsko rešenje je jedinstveno, sa dvije lamele komunikaciono povezano trećom kraćom, a na sredini, izmedju lamela nalazi se park, tako da se ima utisak da ste u nekoj renomiranoj klinici, odnosno vazdušnoj banji, jer se nalazi na hiljadu metara nadmorske visine.

 Dom zdravlja danas ima 30 ljekara, od čega su većina specijalisti raznih grana specijalnosti. Sa višom školom radi 4 radnika, sa srednjom svih smjerova 60, a nemedicinskog osoblja na oba nivoa 20 od čega 2 sa VSS, jedno VŠ, a ostali SSS i KV radnici. Dom zdravlja Rožaje kontinuirano prati savremena zbivanja  u zdrastvu pa sa tog razloga se radi na dodatnim edukacijama svih zaposlenih, kao potvrda toga imamo 3 magistra medicinskih nauka i jednog primarijusa itd. Na taj način se postiže praćenje svih savremenih dostignuća u medicini.

U potpunosti je sprovedena inlementacija Izabranih doktora organizovani su novi oblici zdrastvene zaštite; fizikalana medicina na primarnom nivou, populaciono savjetovalište, savjetovalište za mlade, savjetovalište za reproduktivno zdravlje, jedinica za djecu sa posebnim potrebama, jedinica za mentalno zdravlje, centar za plućne bolesti TBC.

Na sekundarnom nivou u Domu zdravlja su tri odjeljnja : Interno, dječije, ginekološko-akušersko (najveće van bolničko odjeljenje u Crnoj Gori), odsjek za hemodijalizu te specijalističke ambulante ORL, oftamologija, neurologija i internistička ambulanta ko je rade svakog radnog dana. Uz to jednom nedjeljnom rade ambulante za ortopediju, hirurgija, urologija, dermatologiju i fizijatriju – saradnici iz opštine Berane.

Dom zdravlja Rožaje ima modernu RTG i UZ dijagnostiku, dva RTG aparata od čega jedan sa skopijom, mamograf, četiri UZ aparata i više EKG aparata, savremenu laborartorisku opremu uz obučen medicinski kadar. 

Naravno na ovome nećemo stati, već ići na dalje osavremenjavanja organizacije rada nabavci opreme, usavršavanju kadrova u čemu puni doprinos daju svi zapošljeni, menadzment, Lokalna uprava, Ministarstvo zdravlja FZZO, donatori i drugi.